SON DAKİKA

22 Nisan 2014 Salı

Telefonlar tek tuşla imha olacak!

Cep telefonu hırsızlığı IMEI numarası kontrolü sayesinde Türkiye'de azalmış olsa da, dünyada hala büyük bir problem.


ABD'de her ay çok sayıda telefon çalınıyor ve birçok insan mağdur oluyor. Mağduriyetler sadece telefonun maddi değeri ile alakalı da değil. Cihaz içinde yer alan özel bilgiler de hırsızların eline geçiyor ve kullanıcıları rahatsız eden taciz veya şantaj vakaları yaşanabiliyor.

Apple, Microsoft ve Google şimdi telefonlara Kill Switch adı verilen bir güvenlik önlemi yerleştirmek konusunda anlaştı. Bu sayede kullanıcılar çalınan telefona uzaktan ulaşarak basit bir komutla telefondaki tüm verileri silebilecek, ayrıca telefonu kullanılamaz hale getirebilecek. Eğer telefon daha sonra bulunursa bu işlerimi geri almak mümkün olacak. 

1398153724_telefon.jpg

Bazı operatörler de bu sisteme destek verecek. Ancak şimdilik bazı telefon üreticileri Kill Switch konusunda emin değil. Zira bu kez hırsızların telefonu çaldıktan sonra devre dışı bırakılmasını engellemek için kullanıcıya zarar vermesinden korkuluyor. 

Aslında telefon hırsızlığına karşı en güvenilir önlem, IMEI numarası kaydının alınması ancak batı ülkelerinde kullanıcılar bunun fişlenmek anlamına gelebileceğini düşünerek yönteme karşı çıkıyorlar. Bakalım, teknoloji dünyası telefon hırsızlığına karşı hangi önlemde mutabık kalacak?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder